Środki trwałe stanowiące półwłasność
Zazwyczaj prawdziwi i bardzo ambitni biznesmeni dążą do tego, by swoje działalności gospodarcze prowadzić samodzielnie. Nie chcą w końcu dzielić się swoimi zyskami z innymi ludźmi, dlatego zakładają własne biznesy i zatrudniają do nich pracowników na niższe stanowiska. Czasami jednak współpraca może się opłacać, chociaż w takim przypadku nawet Wycena środka trwałego jest odrobinę utrudniona. Jeżeli bowiem środek trwały stanowi współwłasność dwóch biznesmenów, nieco inaczej należy go wycenić. Jak to zatem zrobić?
Jak wycenić środek trwały stanowiący współwłasność?
Zanim zaczniemy mówić o właściwym sposobie wyceniania takiego środka, wypadałoby wspomnieć o pewnych zasadach dotyczących wprowadzania takich środków do firmy. Jeżeli jakiś przedsiębiorca właśnie na to się decyduje, włączając do nowego biznesu środek, który nie jest całkowicie jego własnością, musi koniecznie zapoznać się z pewnymi kwestiami zaznaczonymi w specjalnej umowie o PIT. Jeżeli więc pewien element majątku firmy jest współwłasnością jakiegoś podatnika, Wycena środka trwałego powinna być wykonana w odpowiedniej proporcji o wartości, która wiązałaby się z udziałem podatnika we własność danego środka trwałego. Można to opisać nawet na przykładzie małżeństw. Jeżeli posiadają one wspólność majątkową, czyli wszystkie ich elementy i własności należą jednocześnie do obu stron, mogą wykorzystywać spokojnie jeden środek trwały w dwóch, niezwiązanych ze sobą firmach - w firmie małżonki oraz w firmie małżonka.

Oczywiście współwłasność zawsze wiąże się z różnymi komplikacjami, dlatego zaleca się ją dokładnie przemyśleć i rozważyć jej wady i zalety, zanim ktokolwiek się na nią ostatecznie zdecyduje. Ważne jest nawet to, że w takim przypadku wycena środka trwałego jest dość mocno utrudniona, ponieważ ciężko ocenia się, ile wkładu mają w dany środek obydwie strony. Sam podatnik raczej nie zdołałby tego wszystkiego ustalić, dlatego dla niego w takim przypadku jedynym dobrym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do rzeczoznawcy.