baterie słoneczne Kraków

Ekologiczna energia

Polska powinna zacząć bardziej interesować się energią odnawialną, bo szkód marnować naszego środowiska natułanego na to żebyśmy my mieli w naszych domach prąd. Przecież dzisiaj jest wiele rozwiązań, czytaj więcej »

pompy ciepła Kraków

W pełni ekologiczne ogrzewanie

Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań grzewczych jest dzisiaj bardzo popularne. To ważne żeby wreszcie zacząć odchodzić od problematycznego węgla. Zauważmy, co się dzieje w takich miastach jak Kraków g czytaj więcej »

auto cZęśCI

Auto części - oryginały czy zamienniki?

Rynek , jest obecnie niezwykle rozbudowany. Poza firmami dostarczającymi podzespoły na fabryczny, a więc pierwszy montaż, doszło również do powstania wielu przedsiębiorstw wykonujących zamienniki dla czytaj więcej »

fartuchy jednorazowe

Fartuchy jednorazowe - rodzaje i charakterystyka

Fartuchy jednorazowe powstały z myślą o skutecznym zabezpieczeniu przed zabrudzeniem ubrania noszonego na co dzień. Mają za zadanie chronić nie tylko użytkownika, ale również środowisko pracy, pozwal czytaj więcej »

odpływ liniowy

Najlepsze oferty

Bardzo wiele jest ciekawych ofert inwestycyjnych udostępnionych w internecie dotyczących budowy domu. Musimy np. zagwarantować sobie rozmaite materiały budowlane albo . Kto jednak tutaj wybierze taki czytaj więcej »

prawnik KROSNO

Czym zajmuje się prawnik?

Prawnik krosno to wszechstronna osoba, która zna się na wszystkim, co związane z prawem. Nie jest łatwo być prawnikiem, ale jeśli ktoś lubi te wszystkie paragrafy to na pewno będzie się dobrze odnajd czytaj więcej »

pozycjonowanie

Dobre pozycjonowanie

W dzisiejszych czasach mnóstwo osób otwiera własne strony internetowe, aby była to świetnie przygotowana wizytówka dla waszej firmy. Niestety nikt nie pomyśli nad tym, ze taka strona internetowa powi czytaj więcej »

napój kakaowy

Picie napoju kakaowego

Myślę, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu pił pyszny kakaowy napój. Moim zdaniem jest bardzo, ale to bardzo ważny. Na początku każdego dnia potrzebna jest nam energia. Potrzebna jest nam energi czytaj więcej »

Wycena środka trwałego

Środki trwałe stanowiące półwłasność

Zazwyczaj prawdziwi i bardzo ambitni biznesmeni dążą do tego, by swoje działalności gospodarcze prowadzić samodzielnie. Nie chcą w końcu dzielić się swoimi zyskami z innymi ludźmi, dlatego zakładają czytaj więcej »

Adwokat szczeciN

Ceny najlepszych adwokatów

Od razu uprzedzam, że w tekście nie pojawią się żadne konkrety. Jest to związane z tym, że oferowane ceny są przeróżne i bardzo często ulegają zmianom. Nie oznacza to jednak, że nie zamierzam nakreśl czytaj więcej »

 

Środki trwałe stanowiące półwłasność

Wycena środka trwałego

Zazwyczaj prawdziwi i bardzo ambitni biznesmeni dążą do tego, by swoje działalności gospodarcze prowadzić samodzielnie. Nie chcą w końcu dzielić się swoimi zyskami z innymi ludźmi, dlatego zakładają własne biznesy i zatrudniają do nich pracowników na niższe stanowiska. Czasami jednak współpraca może się opłacać, chociaż w takim przypadku nawet Wycena środka trwałego jest odrobinę utrudniona. Jeżeli bowiem środek trwały stanowi współwłasność dwóch biznesmenów, nieco inaczej należy go wycenić. Jak to zatem zrobić?

Jak wycenić środek trwały stanowiący współwłasność?

Zanim zaczniemy mówić o właściwym sposobie wyceniania takiego środka, wypadałoby wspomnieć o pewnych zasadach dotyczących wprowadzania takich środków do firmy. Jeżeli jakiś przedsiębiorca właśnie na to się decyduje, włączając do nowego biznesu środek, który nie jest całkowicie jego własnością, musi koniecznie zapoznać się z pewnymi kwestiami zaznaczonymi w specjalnej umowie o PIT. Jeżeli więc pewien element majątku firmy jest współwłasnością jakiegoś podatnika, Wycena środka trwałego powinna być wykonana w odpowiedniej proporcji o wartości, która wiązałaby się z udziałem podatnika we własność danego środka trwałego. Można to opisać nawet na przykładzie małżeństw. Jeżeli posiadają one wspólność majątkową, czyli wszystkie ich elementy i własności należą jednocześnie do obu stron, mogą wykorzystywać spokojnie jeden środek trwały w dwóch, niezwiązanych ze sobą firmach - w firmie małżonki oraz w firmie małżonka.

dobra Wycena środka trwałego

Oczywiście współwłasność zawsze wiąże się z różnymi komplikacjami, dlatego zaleca się ją dokładnie przemyśleć i rozważyć jej wady i zalety, zanim ktokolwiek się na nią ostatecznie zdecyduje. Ważne jest nawet to, że w takim przypadku wycena środka trwałego jest dość mocno utrudniona, ponieważ ciężko ocenia się, ile wkładu mają w dany środek obydwie strony. Sam podatnik raczej nie zdołałby tego wszystkiego ustalić, dlatego dla niego w takim przypadku jedynym dobrym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do rzeczoznawcy.